Од идеје до Компаније чије производе користе на Оксфорду, MIT-у, и другим светски познатим институтима и универзитетима.
На Такмичењу за најбољу технолошку иновацију 2013. победио је тим који је, годину пре Такмичења, за своју иновацију освојио и новац из Фонда за иновациону делатност. Њихова иновација заснована је на читању можданих таласа методом која је већ била позната, али су они уређај смањили и омогућили да се користи и ван болница, објашњава Иван Глигоријевић, члан тима који је 2011-е почео да ради на развоју идеје, а годину касније у Београду и основао компанију „mBrainTrain”.
Њихова иновација изгледа као капа, која на потиљачном делу има уређај који снима сигнале са површине мозга. Електроде су распоређене у унутрашњем делу „капе“. Појачавач бежично шаље сигнале на телефон или комјутер, где их софтвер обрађује, да би се утврдило како се мозак понашао у одређеној ситуацији, а може да има и повратну спрегу, односно повратну информацију која ће утицати на понашање мозга, објашњава Глигоријевић и додаје да је то пре свега научни уређај.
„Наша циљна група и највеће тржиште су когнитивни психолози, али верујемо да ће у скоријој будућности свако моћи да има уређај који ће изгледати као качкет или слушалице, и да ће моћи да „прати“ своју мождану активност и да утиче на њу, да би се осећао боље, или да би био продуктивнији. Ми на таквим уређајима већ радимо.“
Глигоријевић наглашава да пре 10 година нису размишљали о пословном аспекту своје идеје.
„А онда смо, када смо конкурисали за новац из Фонда за иновациону делатност, почели и то да учимо. Сећам се да смо у почетку имали одбојност према захтевима Фонда, али све што су од нас тражили било је у нашу корист. То је било 2012-е. Наредне године смо на обукама и тренинзима које су на Такмичењу за најбољу технолошку иновацију организовали за све такмичаре, морали да размишљамо о различитим сценаријима пословања. Тада нам је то изгледало као малтретирање, али смо и захваљујући Фонду и захваљујући Такмичењу много научили.“
Компанија „mBrainTrain““ има 14 запослених, а њихови уређаји, сада већ има више иновативних, користе се на факултетима, институтима и научним организацијама у више од 40 земаља света.
„Са садашњим искуством, вероватно бисмо првих година развоја идеје, али и развоја Компаније, нешто урадили другачије. Грешака ће сигурно бити. Нема шансе да се то избегне. Само онај ко ништа не ради, неће направити грешку, али то нечињење је највећа грешка и једина које треба да се плашите.“, закључује Иван Глигоријевић, извршни директор и један од оснивача компаније „mBrainTrain“.