Тим „Прескодери“ и њихова иновација Развој софтверског окружења за хидрауличне пресе победник за примену хардверских компоненти на старим хидрауличним апкант пресама освојио је прво место у финалу такмичења за најбољу технолошку иновацију у Републици Српској у 2024. години које организује Министарство за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске.
Помоћник министра за научнотехнолошки развој Српске Зоран Бјелајац рекао је да је на овогодишњем такмичењу за најбољу технолошку иновацију било пријављено 18 тимова, те да је у финале изабрано шест који су награђени новчано, а укупни фонд награда је 35.000 КМ.
Бјелајац је додао да ће првонаграђена екипа добити новчану награду од 10.000 КМ, друго место 8.000 КМ, а треће 7.000 КМ.
Према његовим речима, најдоминантније су биле иновације из металске индустрије, ИТ сектора, те агротехнологије.
-Сви тимови пролазе пут развоја својих иновација да дођу до тржишта, а неке иновације се већ примењују у привреди, као што је победничка иновација. Они већ раде са одређеним фирмама и регистроваће своју старт-ап компанију – рекао је Бјелајац.
Студент Факултета информационих технологија на Паневропском Универзитету „Аперион“ Даниел Менићанин из победничког тима „Прескодери“ истакао је да са решењем које је његов тим осмислио старе хидрауличне пресе које се данас слабо или уопште не користе у малим и средњим предузећима добијају нови животни век.
-Наше решење је доста јефтиније, него да се набави нова преса, што значи да ми за неких 5.000 до 6.000 КМ можемо унапредити старе хидрауличне пресе, док нова кошта више од 100.000 КМ – појаснио је Менићанин.
Он је навео да се софтвреско решење може применити и у дрвној индустрији за машине које одрађују почетак обраде дрвета.
Истраживањем тим је дошао до информација из прве руке да тржишта Србије и БиХ поседује више од 1.000 старих апкант преса, које нису у употреби.
Цифра указује на значајан број потенцијалних корисника новог решења и на раст тржишта, јер је све више заинтересованих клијената који желе да унапреде своје пресе.
Другопласирани на такмичењу био је тим „Лајфбит“ са иновацијом „лајфбит“, односно паметни сат за праћење здравствених параметара.
Студент Машинског факултета у Бањалуци Марко Глишић појаснио је да је дошао на идеју да направи паметни сат када му је деда имао незгоду у шуми и није могао да позове помоћ.
-Таквих ситуација није мало. Зато сам дошао на идеју да развијем паметни сат који би у приступачну цену био доступан свим корисницима – нагласио је Глишић.
Такмичење за најбољу технолошку иновацију у Републици Српској у 2024. години организовано је у сарадњи са Министарством науке, технологије и иновације Србије.