Loading...
Тајфун Хил – иновација за ново тржиште

општа категорија | 11. јул 2021.

Морали смо да убедимо муштерије да им наш производ треба, јер конкурентан није ни постојао.
Почело је као идеја 2008-е. Годину касније основана је компанија и названа је као и тим који се пријавио на Такмичење за најбољу технолошку иновацију, каже тада члан тима, сада технички директор компаније „Тајфун ХИЛ“ (Typhoon HIL) Душан Мајсторовић.
„На Такмичењу за најбољу технолошку иновацију „Тајфун ХИЛ“ је победио 2009. године и то је био „окидач“ за формирање фирме. Све што је тада рађено и што се сада ради у „Тајфуну“ базирано је на иновацији. Такмичење нам је помогло да искристалишемо представљање и комплетну идеју.“

„Тајфун ХИЛ“ омогућава да се у безбедном окружењу тестирају управљачки системи који су критични са аспекта сигурности или материјaлних трошкова, објашњава Мајсторовић.
„Направили смо софтверску и хардверску платформу која омогућава да се ради тестирање у виртуелном окружењу у области енергетске електронике. То није само нов производ, него и нов концепт тестирања у области у којој послујемо. Морали смо да убедимо муштерије да им наш производ треба, јер конкурентан није ни постојао. Требало је да их убедимо да ће им наш концепт тестирања донети одређене предности. Морали смо да продамо идеју, а не само производ.“
Првих година су, наглашава Мајсторовић, формирали тржиште, а сада „Тајфун ХИЛ“ има 90 запослених и муштерије широм света.
„Ми нисмо класична IT компанија. Сви радимо за рачунаром, али нисмо сви програмери. Највише запослених – 70 , је у Новом Саду, где је и седиште компаније, али запошљавамо стручњаке и у својим канцеларијама у Америци, Канади, Швајцарској, Немачкој и Бразилу. Имамо и дистрибутере у југоисточној Азији. У Србији, на жалост, немамо тржиште јер нема ни индустрије енергетске електронике, али студенти на Факултету техничких наука у Новом Саду и на Електротехничком факултету у Београду уче на опреми коју смо ми донирали тим факултетима.“
Фонд за иновациону делатност два пута је уложио новац у иновације „Тајфун ХИЛ“-а. Први пут 2013. године – скоро 270 хиљада евра. Сада је актуелан нови пројекат суфинансирања. Како пише на сајту Фонда, у развој новог оперативног система за надзор и контролу паметних енергетских уређаја независно од тога које комуникационе протоколе ти уређаји користе, Тајфун је уложио 480 хиљада, а Фонд више од 292 хиљаде евра.

Актуелно